Eksimerlaseroperatsioon muudab sarvkesta geomeetriat. Sellise operatsiooni tulemusena muutub inimese optiline süsteem täiuslikumaks ning patsient ei pea enam kasutama optilisi korrektsioonitooteid (prille või kontaktläätsi).
Oluline on märkida, et ametroopia kirurgilise ravi käigus muutub võrkkesta murdumisvõime, mille tulemusena pildilt tulevad kiired fokusseeritakse selgelt makulaarsesse tsooni. Samal ajal muutub nägemine oluliselt paremaks.
Miks nägemine väheneb?
Refraktsioon viitab kogu silma optilisele võimsusele. Refraktsiooni väljendatakse tavaliselt dioptrites. Kui see funktsioon on häiritud, väheneb nägemisteravus, mis toob kaasa elukvaliteedi languse.
Astigmatismi, lühinägelikkuse ja kaugnägelikkusega kaasneb kõigil juhtudel nägemisteravuse langus. Igasugune murdumisviga viib selleni, et kiirte fookuspunkt ei asu võrkkesta tasapinnal, vaid selle ees või taga. Seetõttu vajavad sellised patsiendid nägemisfunktsiooni korrigeerimist väliste optiliste seadmete (prillide või kontaktläätsede) abil. See vajadus võib põhjustada ebamugavusi ja on mõnikord ohtlik.
Murdumishäirega kaasnevate haiguste hulgas on lühinägelikkus kõige levinum. Statistika kohaselt kannatab kolmandik kõigist Maa elanikest lühinägelikkuse all. Seda haigust võib diagnoosida igas vanuses, kuid kõige sagedamini diagnoositakse lühinägelikkust 8-16-aastaselt. Tulevikus võib haigus stabiliseeruda või edasi areneda. Igal juhul mõjutab lühinägelikkus elukvaliteeti, põhjustades patsiendile ebamugavust ja nõuab seetõttu spetsialistide hoolikat tähelepanu.
Tuleb märkida, et igasugune nägemispuue nõuab kohustuslikku korrigeerimist. Paljud inimesed usuvad, et nägemise korrigeerimiseks prille kasutades nägemisteravus langeb, kuid see pole tõsi. Vastupidi, kui te ei kasuta ühtegi korrigeerimismeetodit, võivad teie silmad lakata töötamast, mis aja jooksul põhjustab kindlasti amblüoopiat. Sel juhul pole see isegi täiusliku nägemise korrigeerimise korral 100%
Miks on vaja lasernägemise korrigeerimist?
Kuna paljud inimesed kannatavad refraktsioonihäirete (kaugnägelikkus, astigmatism, lühinägelikkus) all, töötavad spetsialistid pidevalt välja uusi tõhusa ravi meetodeid. Üks uusi meetodeid, mis on ametroopia puhul väga tõhusad, on visuaalse funktsiooni lasertaastamine.
Vaatamata sellele, et nii prillid kui kontaktläätsed on laialt levinud, lihtsasti kasutatavad ja taskukohased, pöördub iga päev mitu tuhat inimest spetsialistide poole palvega lasernägemise korrigeerimiseks.
Seda on üsna lihtne selgitada, miks see juhtub. Esiteks toovad isegi kõige kaasaegsemad prillid nende omanikule ebamugavust. Pikaajalisel kandmisel tekib nina- ja kõrvasillale surve, millega mõnikord kaasneb valu. Samuti on talvel prillide kandmine väga ebamugav, kuna soojas ruumis järsu temperatuurimuutuse korral lähevad prillid kohe uduseks. Lisaks ei tekita prillid aktiivse spordiga tegelemisel mitte ainult ebamugavust, vaid võivad olla ohtlikud.
Prillid, nagu ka kontaktläätsed, võivad ununeda või kaduma minna, nii et mõistlikel inimestel on nende asemele alati mõni lisapaar.
Kui valite õiged kontaktläätsed, põhjustavad need kahtlemata vähem ebamugavusi. Näiteks läätsed ei udu, ei avalda survet ninasillale ning on mugavad aktiivseks tegevuseks. Kasutades aga mistahes läätsi, ka kõige kaasaegsemaid, langeb hapniku kontsentratsioon sarvkesta rakkudes. Selle tulemusena hakkavad aluskihtidest veresooned sarvkesta sisse kasvama ja aja jooksul võib tekkida ka kuiva silma sündroom. Enamasti tekivad pöördumatud muutused silmas 5-10 aastat pärast kontaktläätsede kasutamise alustamist. Pärast seda peavad patsiendid üsna sageli üle minema prillidele või otsima muud alternatiivi.
Murdumishäire laserkorrektsioon aitab patsiendil kontaktläätsedest ja prillidest igaveseks loobuda, seega tagab see ravi kõrge elatustaseme.
Oluline on teada, et mitte kõik patsiendid ei sobi ametroopia laserraviks. Näiteks alla 18-aastased lapsed ei saa laserkorrektsiooni teha, kuna nende silmamuna kasv pole veel lõppenud. Selle patsientide kategooria jaoks on prillid ja kontaktläätsed ainus võimalik viis nägemisteravuse parandamiseks. Sel juhul on oluline kanda läätsi õigesti, et mitte põhjustada sarvkesta pöördumatuid muutusi. Silmaarst aitab seda teha, kui käite tema juures regulaarselt ja jälgite nägemise muutuste dünaamikat.
Operatsioonieelne ettevalmistus nägemise laserkorrektsiooniks
Lasernägemise korrigeerimise operatsiooni läbiviimiseks peate esmalt läbi viima põhjaliku oftalmoloogilise läbivaatuse. Diagnoosimisel hindab arst silmamuna seisundit tervikuna ja kõiki selle struktuure eraldi. Mõõdetakse ka paljusid olulisi parameetreid.
Peamised diagnostilised meetodid hõlmavad järgmist:
- Visomeetria, see tähendab nägemisteravuse mõõtmine;
- Pneumotonomeetria, mis on vajalik silmasisese rõhu väärtuse määramiseks;
- Pahümeetria, mille käigus mõõdetakse sarvkesta paksust;
- Autorefraktomeetria, mille käigus määratakse silma murdumine automaatselt;
- Ehhobiomeetria, mis on vajalik silma pikkuse mõõtmiseks;
- Perimeetria, see tähendab vaatevälja piiride määramine;
- Schrimeri test on vajalik toodetud pisaravedeliku koguse hindamiseks;
- Sarvkesta arvutitopograafiline analüüs, mis on kaasaegne meetod sarvkesta struktuuri selgitamiseks;
- Silmapõhja struktuuride uurimine pärast esialgset maksimaalset müdriaasi ravimite tilkade abil.
Pärast hoolikat operatsioonieelset ettevalmistust ja diagnostikat saab arst suure kindlusega rääkida, milliseid tulemusi patsient võib oodata pärast laserkorrektsiooni. See võimaldab vältida ka kõige sagedasemaid tüsistusi operatsioonijärgsel perioodil.
Kuidas toimub nägemise laserkorrektsioon?
Operatsiooni käigus tehakse sarvkesta ainele minimaalselt invasiivne toime, mis viib selle pinna kõveruse muutumiseni.
Pärast seda, kui arst on eksimerlaseriga korrigeerinud sarvkesta kuju, koonduvad pildi kiired ühes punktis, mis asub rangelt võrkkesta tasapinnal. Kõik kaasaegses meditsiinis kasutatavad meetodid on väga ohutud, täpsed ja tagavad kõrge nägemisteravuse.
Lasernägemise korrigeerimise operatsioon ise kestab keskmiselt umbes 10-15 minutit. Operatsiooni ajal kasutatakse kohalikku tuimestust, mis viiakse läbi spetsiaalsete silmatilkadega. See võimaldab teil vähendada valu nii protseduuri ajal kui ka pärast seda. Pärast operatsiooni lõppu jälgitakse patsienti kliinikus umbes poolteist tundi. Seejärel saadetakse patsient koju, olles eelnevalt andnud kõik soovitused. Oluline on märkida, et lasernägemise korrigeerimise operatsioon ei mõjuta praktiliselt patsiendi elurütmi, st operatsioonijärgsel perioodil on piirangud minimaalsed.
Juba täieliku arstliku läbivaatuse etapis annab arst kõik selgitused operatsioonieelse ja taastumisperioodi tunnuste kohta. Selle teabe süstematiseerimiseks on väga mugavad meeldetuletused, millest patsient leiab vastused kõigile oma küsimustele.
Eksimerlaseriga nägemise taastamise eelised
Nägemise korrigeerimine eksimerlaseriga on väga levinud protseduur, mille järele on nõudlus kõigis riikides.
Meetodi eelised hõlmavad järgmist:
- Tulemuste usaldusväärsus;
- valutu;
- Täitmise kiirus (mitte rohkem kui veerand tundi);
- Ohutus;
- Manipulatsioonide läbiviimine ambulatoorselt;
- Lai valik võimalusi;
- Lühike taastumisperiood;
- Suure täpsusega ennustatav ja etteaimatav tulemus;
- Ei mingeid lõikeid ega õmblusi;
- Lihtsus ja juurdepääsetavus;
- Täiendavaid katseid pole vaja;
- Kõrge efektiivsus, mis kestab kogu elu.
Tuleb märkida, et vaatamata nägemise laserkorrektsiooni laiadele võimalustele ei taga see operatsioon erinevate silmapatoloogiate puudumist tulevikus.
Lasernägemise taastamise vastunäidustused
Kahjuks ei ole alati võimalik visuaalse funktsiooni laserkorrektsiooni teostada. Kõik selle operatsiooni vastunäidustused võib jagada kahte suurde rühma: ajutised ja püsivad. Ajutiste vastunäidustuste hulgas on kõige levinumad need silma (või kogu keha kui terviku) patoloogiad, mis on pöörduvad. Pärast nende haiguste ravimist on laserkorrektsioon täiesti võimalik. Ajutised vastunäidustused hõlmavad järgmist:
- Progresseeruv lühinägelikkus, kuna murdumine ei ole stabiilne;
- Ägedad põletikulised muutused nii silmas endas kui ka teistes kehasüsteemides;
- Rasedus;
- Imetamise periood;
- Muutused silmapõhjas, sealhulgas rebendid ja düstroofsed muutused;
- Degeneratiivsed protsessid sarvkesta rakkudes.
Pidevate vastunäidustuste korral muutub lasernägemise korrigeerimine võimatuks. Nende hulka kuuluvad:
- Õhuke sarvkest;
- glaukoom;
- Objektiivi subluksatsioon;
- Võrkkesta irdumine;
- Katarakt;
- Dekompenseeritud suhkurtõbi;
- Eelnev võrkkesta irdumise kirurgiline ravi.
Huvitav on see, et isegi kui laseriga nägemise korrigeerimiseks on absoluutsed vastunäidustused, saate valida tõhusa alternatiivse ravimeetodi, mis aitab nägemist taastada.
Peamised erinevused laserkirurgia ja muude tehnikate vahel
Murdumishäire laserkorrektsioon hõlmab mitut tüüpi. Pärast nime lugemist ei saa enamik patsiente operatsiooni olemusest aru, kuna kasutatakse peamiselt lühendeid või väljakujunenud termineid. SuperLASIKi REIC ja LASIK operatsioonide eripäraks on operatsiooni teine etapp, kui protsessi kaasatakse femtosekundiline laser.
Praktikas kasutatav termin SuperLASIK ei ole täiesti õige, kuna patsiendid võivad arvata, et tavaline LASIK-tehnika on sellest kuidagi kehvem ja halvem. Väliskirjanduses kasutatakse õigemat terminit (kohandatud LASIK). Tõlkes tuleks seda operatsiooni nimetada personaliseeritud LASIK-iks. See ei tähenda, et traditsioonilisel LASIK-operatsioonil on puudusi. Lihtsalt mõnel erijuhtudel on eelistatav teha SuperLASIK-i, samas kui teistes olukordades võite piirduda lihtsa LASIK-operatsiooniga. Seetõttu tuleks nägemise laserkorrektsiooni meetodi valimisel lähtuda individuaalsest lähenemisest, mis võtab arvesse operatsioonieelse uuringu andmeid.
Oluline erinevus FemtoLASIK-i ja traditsioonilise laserkorrektsiooni vahel on see, et operatsioon on täiesti kontaktivaba. Esimene etapp, mille käigus lõigatakse mikrokeratoomi teraga sarvkesta pindmine klapp, teostatakse FemtoLASIKis femtosekundilise laseriga. See tehnika on üsna uus, seega pole veel kogutud piisavalt kogemusi, et selle tõhusust ja ohutust selgelt kindlaks teha.
Paljud arstid usuvad, et femtosekundiline laser on palju ohutum kui mikrokeratoom, kuid teised spetsialistid ei nõustu selle väitega ja eelistavad klapi mehaanilist moodustamist.
Teine uus lasernägemise korrigeerimise meetod on Smaili operatsioon. Selle protseduuri ajal kasutatakse ainult femtosekundilist laserit ja sarvkesta koest pinnaklapi moodustamise etapp puudub. Sel juhul moodustub sarvkesta sügavates kihtides koheselt murdumisosa. Viimane eemaldatakse spetsiaalse instrumendi abil minimaalse sisselõikega (2-4 mm) sarvkesta pindmistest kihtidest. See sisselõige tehakse ka femtosekundilise laseriga.
Väga oluline on mõista, et nägemine ja silmad on üks olulisemaid vahendeid inimese suhtlemisel välismaailmaga. Vähesed inimesed ei nõustu sellega, et inimene vajab silmi pidevalt, see tähendab 365 päeva aastas. Sellepärast on nii oluline nende eest hoolitseda juba varases eas.